نمایندگی تعمیر گوشی اپل

نشانی: خ آزادی، خ بهبودی، نرسیده به نصرت، ساختمان بنیامین، پلاک 145، طبقه 5، واحد 18، مجهز به (2) آسانسور و پارکینگ

دفتر مرکزی: 66097851 مرکز تعمیرات: 66097859 شعبه شرق: 77978135 شعبه هفت تیر: 88836102 شعبه جنوب: 55300568 شعبه غرب: 44153186 شعبه شمال: 26721443 شعبه اسلامشهر و رباط کریم 56746602

آموزش فعال سازی و استفاده از اسکنر اثر انگشت اپل و آیپد

اغلب اپل‌ها و آیپدهای اپل از اسکنر اثر انگشت یا تاچ آیدی (Touch ID) بهره می‌برند. این اسکنر در دکمه هوم (Home) این محصولات تعبیه شده است. وجود اسکنر اثر انگشت در اپل‌ها و آیپدها به آن معناست که کاربر می‌تواند با ثبت مشخصات اثر انگشت منحصر به فرد خود، قفل صفحه نمایش دستگاه را بازگشایی کرده و در هر زمان که لازم باشد فرآیند تایید هویت را انجام دهد. به بیان دیگر کاربر می‌تواند استفاده از اسکنر اثر انگشت و لمس ساده آن را جایگزین وارد کردن رمز عبور کند و از این طریق هویت خود را برای دستگاه به تایید برساند.

اما سوالی که ظاهرا برای بسیاری از کاربران سری اپل‌ها و آیپدهای اپل پیش آمده مربوط به نحوه فعال سازی و استفاده از اسکنر اثر انگشت این محصولات می‌شود. نحوه فعال اسکنر اثر انگشت اپل‌ها و آیپدهای اپل بسیار ساده است. همچنین کارایی‌های تاچ آیدی یا همان اسکنر اثر انگشت این محصولات هم بسیار جالب توجه هستند. ما در این مقاله آموزش نسبتا جامعی در رابطه با نحوه فعال سازی و استفاده از اسکنر اثر انگشت اپل و آیپدهای اپل ارائه می‌کنیم.

چگونه اسکنر اثر انگشت اپل خود را فعال کنیم؟

پیش از فعال کردن اسکنر اثر انگشت اپل‌ها و آیپدهای اپل باید برای دستگاه خود یک رمز عبور اصلی یا Passcode تعیین کنید. اگر پیش از این برای دستگاه رمز عبور مورد نظر را تعیین نکرده‌اید، با طی کردن مراحل زیر نسبت به تعیین این رمز اقدام کرده و سپس وارد مرحله اصلی که فعال سازی اسکنر اثر انگشت دستگاه است شوید:

به بخش تنظیمات یا همان Settings اپل یا آیپد خود مراجعه کنید.

گزینه Touch ID & Passcode را انتخاب کنید.

گزینه Turn On Passcode را انتخاب کنید.

حال باید یک رمز عبور را برای دستگاهتان تعیین نمایید. رمز عبور مورد نظرتان را وارد کنید.

بار دیگر رمز عبور مورد نظر را وارد کرده تا فرآیند ثبت آن تایید و تکمیل شود.

با انجام مراحل فوق تعیین رمز عبور برای اپل یا آیپدتان به پایان می‌رسد. دقت داشته باشید که شما می‌توانید به منظور افزایش ضریب امنیت رمز عبور اپلتان، آن را به صورت ترکیبی از حروف و عدد تعریف کنید.

حال که برای اپل یا آیپد خود رمز عبور اصلی تعیین کرده‌اید، نوبت به آن می‌رسد که اسکنر اثر انگشت دستگاه را فعال نمایید. برای انجام این امر مراحل زیر را طی کنید:

ابتدا با استفاده از یک پارچه مناسب به طور کامل اسکنر اثر انگشت اپل خود را تمیز کنید.

 وارد بخش تنظیمات یا همان Touch ID & Passcode دستگاه شوید.

رمز عبوری که در مرحله پیش تعیین کرده بودید را وارد کنید.

حال گزینه Add a Fingerprint را انتخاب کنید.

اپل یا آیپد خود را به گونه‌ای که کاملا راحت و ریلکس هستید در دست خود بگیرید.

این مطلب را از دست ندهید   آموزش مکالمه و تماس در اپل

حال انگشت خود را بر روی دکمه هوم یا همان اسکنر اثر انگشت دستگاه قرار داده و تنها آن را لمس کنید. به هیچ وجه انگشت خود را بر روی این دکمه فشار ندهید.

انگشت خود را تا زمانی روی دکمه هوم یا اسکنر اثر انگشت نگه دارید. به محض ویبره خوردن دستگاه انگشت خود را از روی اسکنر انگشت برداشته و به آرامی بار دیگر انگشت خود را بر روی آن قرار دهید. سعی کنید که هر بار انگشت خود را به صورت نسبتا متفاوتی بر روی اسکنر قرار دهید تا جزئیات آن کاملا ثبت شود.

آموزش استفاده از اسکنر اثر انگشت اپل و آیپد

 در مرحله نهایی، اپل یا آیپد شما درخواست قرار دادن انگشت خود به صورت نسبتا کج و در حالتی که در تصویر زیر مشاهده می‌کنید را ارائه می‌کند. انگشت خود را به صورتی که در تصویر نمایش داده شده بر روی اسکنر اثر انگشت دستگاه قرار دهید تا اپلتان آن را تایید کند. تایید اثر انگشت کاربر در این مرحله منجر می‌شود تا دقت عملکرد اسکنر اثر انگشت دستگاه در شرایط و وضعیت‌های مختلف و نامناسب افزایش یابد.

با انجام مراحل فوق مشخصات انگشت شما برای اسکنر اثر انگشت اپل یا آیپد ثبت می‌شود. این موضوع به آن معناست که اسکنر اثر انگشت دستگاه فعال شده و هم اکنون قابل استفاده است. اما اسکنر اثر انگشت اپل‌ها و آیپدهای اپل چه کاربردی دارد؟ در ادامه به شرح کاربردهای اسکنر اثر انگشت اپل و آیپدهای اپل می‌پردازیم.

اسکنر اثر انگشت اپل و آیپدها چه کارایی دارد؟

اما حال که اسکنر اثر انگشت اپل یا آیپد خود را فعال کرده‌ایم باید از آن استفاده کنیم! به واقع اسکنر اثر انگشت اپل‌ها یا آیپدهای اپل چه کاربردهایی دارد؟ در ادامه به کاربردهای اسکنر اثر انگشت اپل و آیپدهای اپل اشاره می‌کنیم.

قفل گشایی از صفحه نمایش

اصلی‌ترین کارایی اسکنر اثر انگشت اپل‌ها و آیپدهای اپل (حداقل برای ما ایرانی‌ها) مربوط به قفل گشایی از صفحه نمایش می‌شود. شما با تایید اثر انگشت خود می‌توانید تنها با لمس ساده دکمه هوم دستگاه از لاک اسکرین (Lock Screen) آن عبور کنید. این موضوع به آن معناست که دیگر نیازی به وارد کردن رمز عبور صفحه نمایش یا رمزهای الگویی و … وجود ندارد.

دومین کاربردی که اسکنر اثر انگشت اپل‌ها و آیپدهای اپل ارائه می‌کنند مربوط به تایید هویت و خرید مستقیم از آی‌تیونز استور (iTunes Store)، اپ استور (App Store) یا آی‌بوک استور (iBook Store) می‌شود. این موضوع به آن معناست که شما در حین انجام یک خرید، از طریق قرار دادن انگشت خود بر روی اسکنر اثر انگشت دستگاه، فرآیند مورد نظر تایید می‌کنید. به منظور استفاده از این قابلیت باید حتما قابلیت iTunes & App Store در تنظیمات بخش Touch ID & Password دستگاه آی او اسی شما فعال باشد. برای فعال کردن این قابلیت مراحل زیر را طی کنید:

این مطلب را از دست ندهید   موتور تاپیک iphone Pro Max 11

به بخش تنظیمات یا همان Settings اپل یا آیپد خود مراجعه کنید.

گزینه Touch ID & Passcode را انتخاب کنید.

حال گزینه iTunes & App Store را فعال کنید. اگر امکان فعال کردن این گزینه را ندارید باید با مراجعه به بخش iTunes and App Store دستگاه خود اپل آیدی خود را لاگین نمایید.

با انجام مراحل فوق قادر خواهید بود که فرآیند خرید از طریق آی‌تیونز استور (iTunes Store)، اپ استور (App Store) یا آی‌بوک استور (iBook Store) را با استفاده از اسکنر اثر انگشت دستگاهتان تایید و تکمیل نمایید.

استفاده از سرویس اپل پی (Apple Pay)

متاسفانه این قابلیت در کشور ما کاربردی ندارد اما اپل از اپل 6 و اپل 6 پلاس تا کنون قابلیت پشتیبانی اسکنر اثر انگشت کاربر از سرویس اپل پی (Apple Pay) را در اپل‌هایش ارائه کرده است. این موضوع به آن معناست که شما می‌توانید به منظور تایید خریدهای الکترونیکی به جای ارائه رمز عبور با استفاده از اسکنر اثر انگشت دستگاه و تایید هویت خود، فرآیند مورد نظر را تایید و تکمیل کنید.

مدیریت اسکنر اثر انگشت کاربر و کارایی‌های آن

اپل‌ها و آیپدهای اپل امکان مدیریت عملکرد و کاربردهای اسکنر اثر انگشت دستگاه را هم در اختیار کاربر قرار می‌دهند. به عنوان مثال شما می‌توانید تنظیمات اسکنر اثر انگشت اپل خود را به گونه‌ای بهینه‌سازی کنید که از آن تنها بتوان به منظور قفل گشایی از صفحه نمایش دستگاه استفاده کرد و قابلیت استفاده از آن در سرویس پرداخت الکترونیکی اپل پی را غیر فعال کنید.

همچنین این امکان وجود دارد که شما علاوه بر اثر انگشت خود، اثر انگشت فرد دیگری را هم به عنوان یک اثر انگشت تایید شده و قابل اعتماد در اپلتان ثبت نمایید. بنابراین حتما لازم نیست که تنها یک اثر انگشت برای اپل‌ها و آیپدهای اپل به عنوان هویت تایید شده تعیین گردد. به منظور دستیابی به تنظیمات اسکنر اثر انگشت اپل و آیپدهای اپل مراحل زیر را طی کنید:

وارد بخش تنظیمات یا همان settings اپل خود شوید.

گزینه Touch ID & Passcode را انتخاب کنید.

در صورت نیاز، رمز عبور دستگاه را وارد کنید.

با طی کردن مراحل فوق وارد بخش تنظیمات اسکنر اثر انگشت اپل یا آیپدتان می‌شوید. گزینه‌های موجود در این بخش به شرح زیر هستند:

گزینه iPhone Unlock: این گزینه مربوط به استفاده از اسکنر اثر انگشت اپل به منظور قفل گشایی از صفحه نمایش می‌شود.

گزینه Apple Pay: با استفاده از این گزینه می‌تواند تعامل اسکنر اثر انگشت دستگاه با قابلیت اپل پی را فعال یا غیر فعال کنید.

گزینه iTunes & App Store: این گزینه مربوط به استفاده از اسکنر اثر انگشت اپل به منظور خرید اپلیکیشن از اپ استور و … می‌شود.

گزینه Add a Fingerprint: با استفاده از این گزینه امکان اضافه کردن یک اثر انگشت تایید شده دیگر در حافظه دستگاه فراهم می‌شود. دقت داشته باشید که در اپل‌های اپل نهایتا به طور همزمان قادر به ثبت 5 اثر انگشت به عنوان اثر انگشت‌های تایید شده و قابلیت اعتماد خواهید بود.

این مطلب را از دست ندهید   آنلاک قفل آیکلود اپل

گزینه Turn Passcode Off: این گزینه نیاز به ارائه رمز عبور اصلی دستگاه را غیر فعال می‌کند.

گزینه Change Passcode: با استفاده از این گزینه می‌توانید رمز عبور اصلی دستگاه را تغییر دهید.

در سیستم عامل آی او اس 10 که به تازگی از سوی اپل منتشر شده به منظور قفل گشایی از صفحه نمایش با استفاده از اسکنر اثر انگشت، کاربر باید انگشت خود را بر روی دکمه هوم قرار داده آن را فشار دهد. این موضوع در حالی است که در نسخه‌های پیشین سیستم عامل آی او اس به منظور تایید هویت کاربر نیاز به فشردن دکمه هوم وجود نداشت. با طی کردن مراحل زیر می‌توانید در آی او اس 10 هم شیوه قدیمی تایید هویت را فراهم کنید:

وارد بخش Settings شوید.

گزینه General را انتخاب کنید.

گزینه Accessibility را انتخاب کنید.

به بخش Home Button مراجعه کرده و گزینه Rest Finger to Open را فعال کنید.

در چه شرایطی تایید مشخصات اثر انگشت کافی نبوده و نیاز به وارد کردن رمز عبور خواهیم داشت؟

در برخی از شرایط خاص نمی‌توانید با استفاده از تایید اثر انگشت خود در اپل‌ها و آیپدها اقدامات خاصی را انجام دهید. در این شرایط باید حتما رمز عبور اصلی دستگاه یا همان Passcode را ارائه کنید. شرایط مورد نظر شامل موارد زیر می‌شود:

اگر دستگاه خود را ریستارت کرده باشید.

اگر اثر انگشت شما برای 5 بار پیاپی تایید نشود.

اگر دستگاه خود را بیش از 48 ساعت آنلاک نکرده باشید.

اگر قصد حذف یا اضافه کردن یک اثر انگشت را داشته باشید.

اگر قصد ورود به بخش Touch ID & Passcode دستگاه را داشته باشید.

اگر عملکرد اسکنر اثر انگشت اپل مختل شده چه کنیم؟

اگر بنا به هر دلیلی عملکرد اسکنر اثر انگشت اپل یا آیپدتان دچار مشکل شده و درست عمل نمی‌کند به موارد و موضوعات زیر توجه داشته باشید:

ابتدا از به روز بودن سیستم عامل آی او اس دستگاه خود اطمینان حاصل کنید.

از کثیف یا خیس نبودن اسکنر اثر انگشت دستگاه و انگشت خود اطمینان حاصل کنید.

سعی کنید که انگشت خود را به شکل صحیح بر روی اسکنر قرار دهید.

اگر از کیس یا قاب‌های اختصاصی استفاده می‌کنید، دقت کنید که این کیس پوششی بر روی اسکنر اثر انگشت دستگاه ایجاد نکرده باشد.

اثر انگشت ثبت شده خود را حذف کرده و فرآیند ثبت اثر انگشت را بار دیگر انجام دهید.

با انجام مراحل فوق به احتمال زیاد مشکل شما حل می‌شود. اگر با توجه به موارد فوق باز هم اسکنر اثر انگشت اپل یا آیپد شما عملکرد درستی نداشت، احتمالا مشکل ایجاد شده سخت افزاری است.

0/5 (0 نقد و بررسی)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه + سیزده =

روش آپدیت گوشی اپل

روش آپدیت گوشی اپل

آپدیت گوشی اپل یکی از قابلیت های فوق العاده و کاربردی این ابزار هوشمند است که امروزه مورد توجه بسیاری از طرفداران محصولات اپل قرار

ادامه مطلب »